دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


مشاوره تلفنی

سوالات پزشکی

ادامه مقالات پزشکی

ویزیت و مشاوره تلفنی

سنگ های سیستم ادراری - قسمت دهم

پس از درمان سنگ چه اقداماتی جهت پیشگیری از سنگسازی مجدد لازم است انجام گیرد؟
همانطور که گفته شد بیماری که سابقه سنگسازی سیستم ادراری دارد شانس سنگسازی مجدد نسبت به سایر افراد جامعه بالاتر است و هر کسی سابقهای از سنگ ادراری دارد باید مادام العمر اقدامات لازم را جهت جلوگیری از سنگسازی مجدد انجام دهد.
اولین و مهمترین اقدام در پیشگیری از سنگسازی، جلوگیری از ایجاد و تجمع کریستال املاح، در ادرار میباشد و مهمترین راه جلوگیری از ایجاد کریستال، رقیق کردن ادرار با مصرف زیاد مایعات و کاهش درصد املاح دارای قابلیت رسوب، در ادرار میباشد.

مصرف چند لیوان آب در روز برای جلوگیری از سنگسازی کافی است؟
این سؤالی است که بسیاری از بیماران دارای سنگ ادراری میپرسند ولی جواب ثابتی ندارد چون براساس شرایط فردی و محیطی متفاوت است ولی به طور کلی بدین صورت میتوان عنوان کرد که به مقداری باید مایعات مصرف گردد که رنگ ادرار بی رنگ و شفاف باشد لذا بسته به دمای محیط و شرایط فردی از نظر تعریق، میزان مایعاتی که چنین شرایطی را ایجاد کند متفاوت است و در زمستان ممکن است مقدار کمتر مایعات نیز کافی باشد ولی قطعاً در فصول گرم سال مقدار مایعات مصرفی مورد نیاز بسیار بیشتر است تا از سنگسازی ممانعت به عمل آید.

آیا با مصرف دارو میتوان از سنگسازی پیشگیری کرد؟
بلی. داروهای مختلفی در این مورد کارآیی دارند که یا با افزایش حجم ادرار و یا با کاهش میزان کریستالیزه شدن املاح در این راستا کمک کننده است.
و یا با ممانعت در رسوب املاح و کریستاله شدن آنها کمک به دفع آنها از ادرار میکند. به عنوان مثال از این داروها هیدروکلروتیازید، آلوپورینول و دی پنیسیلامین و سیترات پتاسیم را میتوان نام برد که بسته به جنس سنگ و بیماری زمینهای ایجاد کننده سنگ، درمان انتخابی متفاوت است.

آیا مصرف الکل و مشروبات الکلی در درمان سنگهای ادراری جایی دارد؟
طبق آمارهای ارائه شده افرادی که روزانه یک لیوان آبجو می نوشند نسبت به سایرین شانس سنگسازی کمتری دارند ولی با توجه به عوارض مصرف الکل، بهخصوص عوارض کبدی آن، در هیچ یک از برنامههای علمی رژیم غذایی تأیید شده پزشکی، جهت درمان و پیشگیری از سنگهای ادراری الکل جایی ندارد و توصیه نشده است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مقابل بیمارستان عیسی بن مریم ، ساختمان 71
تلفن : 3220549 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و تلفنمقالات تخصصیمطالب و مقالات علمیواریکوسلاعمال جراحی زیبائی تناسلبیماری های سیستم ادراری تغییر جنسیتسنگهای سیستم ادراریسوالات پزشکیفیلم های جراحیسایتهای دیگرپیامهای کاربران