دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


مشاوره تلفنی

سوالات پزشکی

ادامه مقالات پزشکی

ویزیت و مشاوره تلفنی

با وقوع تغییرات هورمونی چه اتفاقی برای مردان رخ می دهد ؟

کاهش میل جنسی
از آنجایی که هورمون تستوسترون مسئول حفظ فعالیت جنسی است، مردانی که آندروپوز را تجربه می کنند شاهد کاهش میل جنسی خود خواهند بود.

افسردگی
از آنجایی که تستوسترون در تنظیم خلق و خو نقش دارد، کاهش سطوح این هورمون در مردانی که آندروپوز را تجربه می کنند می تواند به افسردگی منجر شود.

انرژی کم
تستوسترون بازیگری کلیدی در سطوح انرژی مردان است. بر همین اساس، تغییرات هورمونی در مردان طی آندروپوز، از جمله کاهش سطوح تستوسترون، به افت سطوح انرژی منجر می شود. به خواب رفتن سریع پس از صرف یک وعده غذایی از جمله نشانه های انرژی کم در این افراد است.

بی خوابی
اگر فکر می کنید سطوح پایین انرژی همواره به خواب فراوان منجر می شود، الزاما چنین شرایط رخ نخواهد داد. سطوح پایین تستوسترون می تواند به انرژی کم و بی خوابی در مردان طی فرآیند آندروپوز منجر شود. یکی از عملکردهای تستوسترون در مردان تنظیم خواب است. از این رو، مردانی که آندروپوز را تجربه می کنند و سطوح تستوسترون آنها افت می کند، ممکن است با اختلال در خواب و بی خوابی مواجه شوند.

پوکی استخوان
از آنجایی که تستوسترون در حفظ تراکم استخوانی نقش دارد، آندروپوز می تواند به شکل گیری استخوان هایی شکنندهتر منجر شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش یابد. مطالعات بسیاری پیوند مستقیم بین سطوح پایین تستوسترون و پوکی استخوان را نشان داده اند.

تجمع چربی شکمی
هنگامی که سطوح تستوسترون بالا است، تجمع چربی در قسمت شکم اندک است. با این وجود، به واسطه تغییرات هورمونی در مردان طی آندروپوز چربی بیشتری در این قسمت جمع می شود. چربی شکمی فضا برای تولید هر چه بیشتر آنزیم آروماتاز را فراهم می کند که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند. تغییر در تعادل تستوسترون/استروژن هرچه بیشتر سطح تستوسترون را کاهش می دهد و به تجمع چربی شکمی بیشتر منجر می شود. در نتیجه، چربی شکمی هم نتیجه و هم دلیل تستوسترون پایین است.

نشانه های بیشتر
افزون بر نشانه های بالا درباره تغییرات هورمونی در مردان از دیگر نشانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
بزرگ شدن پستان ها
کاهش اعتماد به نفس و انگیزه
حافظه و تمرکز ضعیف
کاهش در نعوظ
عصبانیت و تحریک پذیری
خستگی و کاهش تحمل
کاهش اندازه و قدرت عضلانی
کاهش تعداد اسپرم
کاهش گلبول های قرمز خون
تغییرات هورمونی در مردان نشانه ها و مدیریت
چگونگی مقابله با تغییرات هورمونی در مردان


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مقابل بیمارستان عیسی بن مریم ، ساختمان 71
تلفن : 3220549 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و تلفنمقالات تخصصیمطالب و مقالات علمیواریکوسلاعمال جراحی زیبائی تناسلبیماری های سیستم ادراری تغییر جنسیتسنگهای سیستم ادراریسوالات پزشکیفیلم های جراحیسایتهای دیگرپیامهای کاربران