مشاوره تلفنی
برقراری مجدد مشاوره تلفنی: جهت مشاوره تلفنی با تلفن 03112215873 ساعت 4 تا 8 شب میتوانید تماس بگیرید
سوالات پزشکی
کاربر گرامی هنگام طرح سوال در نظر داشته باشید این قسمت به منظور پاسخ گوئی به سوالات میباشد و قابلیت تشخیص و درمان بیماری فرد را ندارد لذا از طرح بیماری خود و درخواست تشخیص و درمان خودداری فرمائید بدیهی است تشخیص پزشکی و درمان مستلزم مراجعه حضوری به پزشک و معاینه و سپس درمان میباشد
ادامه مقالات پزشکی
ادامه مباحث موجود در صفحه مطالب ویژه در بخش اختصاصی آن مطلب و یا بخش مطالب ومقلات پزشکی و تخصصی میباشد
 
استمناء و خودارضائی ( قسمت سوم )


همانگونه که گفته شد يکي از عوارض مهم استمناء زودانزالي است . درباره عوارض جسمي روحي و حتي خانوادگي زودانزالي مطالب بسيار ميتوان گفت که اين خود امروزه يکي از مشکلات بزرگ تعداد زيادي از مردان و بصورت ثانويه بسياري از زنان متاهل جامعه ما ميباشد.

حتي درصدي از بيماران که بدليل ناباروري به پزشک مراجعه ميکنند پس از گرفتن شرح حال دقيق مشخص ميگردد علت اصلي عدم باروري در واقع عدم توانائي در نزديکي ناشي از زودانزالي شديد است. بدين معني که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلي فرد به حالت ارضاي جنسي و انزال ميرسد لذا مايع مني و اسپرم داخل مهبل زن وارد نميگردد تا بتواند منجر به حاملگي گردد. وحتي شخصا چندين مورد بيماراني داشته ام که حتي چندين سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدين معني که حتي يک نزديکي موفق نيز نداشته اند. و يا يکي از علل مهم عدم ثبات زندگي زناشوئي و حتي انحراف اخلاقي در زن ممکن است زودانزالي همسر وي باشد.

در اثر استمناء زياد و کاهش شديد آستانه تحريک منجر به انزال با کوچکترين محرک جنسي و يا عصبي و روحي ميگردد و دفع مکرر ودائم ترشحات غدد پارايورترال و غدد فرعي جنسي و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهي مداوم از مجرا ميگردد که اصطلاحا به آن سيلان مني گويند.

افرادي که استمناء به تعداد بسيار زياد انجام ميدهند منجر به عوارض شديد عصبي بدني مثل لاغري لرزش و افسردگي و اضطراب ميگردد. البته جاي بحث دارد که آيا مشکلات عصبي و اضطراب و زمينه مشکل روحي، منجر به استمناء به مقدار زياد ميگردد و يا استمناء زياد، منجر به افسردگي و اضطراب ميگردد؟

ولي به هرحال شيوع استمناء، در بيماران روحي و بستري بخش رواني بسيار بالاست.

عارضه ديگر استمناء ممکن است ناشي از روش انجام آن باشد. بدين معني که روشي که فرد جهت ارضاي جنسي انتخاب و يا ابداع ميکند ممکن است مضر و حتي خطرناک باشد. ويا منجر به آسيب به خود گردد.

روش غالب استمناء، استفاده از دو انگشت شست و اشاره تا تمام کف دست ميباشد. البته پس از کاهش آستانه تحريک جنسي و ايجاد زودانزالي تحريکات بسيار کمتر مثل مالش قسمت ران پاها به آلت و حتي خوابيدن به روي شکم نيز ميتواند منجر به انزال گردد که اين خود نوعي استمناء است.

با توجه به زياده طلبي و تنوع طلبي ذاتي انسان، فرد جهت ارضاي بيشتر به روشهاي ديگر ممکن است روي آورد مثل استفاده از اجسام که ميتواند مخاطره آميز باشد. يکي از شايعترين اين روشها استفاده از اجسام  به شکل حلقوي است. که فرد بتواند با عبوردادن آلت از داخل حلقه حس تحريکي بيشتري مشابه به نزديکي به خود منتقل کند.

در اين حالت با توجه به افزايش سايز وقطر آلت تناسلي حين تحريک جنسي ممکن است پس از وارد کردن آلت بداخل حلقه منجر به بدام افتادن آلت تناسلي داخل حلقه گردد. وچون در اين حالت آلت تحت فشار ميباشد و دردناک است فرد به اشتباه تصور ميکند با توقف استمناء و قطع تحريک جنسي منجر به کاهش سايز آلت و توانائي در خارج کردن آلت از حلقه خواهد شد ولي با توجه به پرخوني قسمتي از آلت تناسلي که از حلقه عبور کرده و بالا بودن فشار خون سرخرگي که خون ورودي آلت است نسبت به خون سياهرگي که تخليه خون آلت است در نتيجه خون، به آلت  وارد شده  ولي  خارج  نميگردد،  لذا نه تنها سايز آلت کوچک نميگردد بلکه احتقان، تشديد يافته و بدام افتادگي آلت تناسلي بيشتر نيز ميگردد. اين حالت منجر به بروز وضعيت اورژانسي و احتياج به اطاق عمل و بيهوشي جهت بريدن حلقه از دور آلت تناسلي ميباشد.

عکس زير نمونه اي را نشان ميدهد که با جسم سخت حلقوي شکل ( آچار ) اقدام به استمناء نموده، که منجر به بدام افتادگي آلت تناسلي شده و پس از بريدن حلقه فلري آلت آزاد شده است

حال اگرفرد در چنين حالتي بدليل شرم و خجالت به پزشک مراجعه نکند بدليل عدم خونرساني به آلت بتدريج بافت مرده و نکروزه ميگردد و سپس عفوني شده و ناچارا توسط جراحي ويا اگر باز مراجعه نکند بصورت خودبخودي آلت تناسلي قطع ميگردد.

در روش ديگري که فرد از اجسام شکل پذير جهت استمناء استفاده ميکند، در جسم شکل پذير سوراخي ايجاد کرده و از طريق آن حفره، اقدام به استمناء ميکنند. که در اين حالت بدليل نرمي و شکل پذيري، جسم ميتواند بداخل مجرا نفوذ کند و با تحريک مجرا منجر به عارضه گردد.

بعنوان مثال من در بيماران خود با مواردي برخورد داشته ام که از ميوه جات و ايجاد حفره در آن و از طريق دخول آلت بداخل آن حفره اقدام به استمناء ميکرده.

جالب است است بدانيد در شرح حال دقيقي که از اين بيماران گرفته شده استفاده از خيار با سايز بزرگ، لوله جاروبرقي و حتي از مجاري فاضلاب حمام، جهت استمناء ذکر شده است. دريک مورد ، بيمار بدليل استمناء از طريق مجراي فاضلاب حمام دچار عفونت مجراي ادراري شده بود . حال تصور کنيد در چنين حالتي ، آلت، داخل حلقه فلزي مجراي دفع فاضلاب، بدام افتد....

گاهي در حين عمل استمناء و در حالت نعوظ کامل با فشار شديد به آلت و خم کردن آن منجر به شکستگي آلت ميگردد. که منجر به خونريزي شديد زيرپوستي و آسيب بافت آلت ميگردد که احتياج به ترميم جراحي بصورت اورژانسي است. و درصورت عدم درمان منجر به خمیدگی و انحنای شدید آلت و نارسائي جنسي ميگردد.

در روش خاصي از استمناء بنام hanging masturbation فرد جهت استمناء خود را در حالتي شبيه به دارزدن قرار ميدهد، چون طرفداران اين روش معتقدند در حالت کمبود اکسيژن، لذت جنسي بيشتري ميبرند، که در اين حالت ممکن است فرد نتواند در زمان لازم ، خود را از شرايط  طناب دار ، و کمبود اکسيژن آزاد کند و منجر به آسيب مغزي و حتي مرگ گردد.( در پزشکي قانوني مبحث کامل اين روش ذکر شده است).

با مطالعه مطالب ارائه شده فوق ، ممکن است اين اين تصور بوجود آيد که استمناء به مقدار کم نه تنها مضر نيست که شايد با کاهش فشار جنسي سودمند هم باشد.(حتي گروه متعددي از پزشکان، بخصوص در مقالات غربي چنين عقيدهاي را ارائه کرده اند).

من هنگام جمع آوري اين مطالب بياد آوردم که شرب الکل در دين اسلام حرام ميباشد، حتي به مقدار کم. در حالي که پزشکان مقدار کم الکل را مضر نميدانند. ولي انسان پس از درک لذت آن، بدليل زياده طلبي ، به مقادير کم راضي نيست. به همين صورت عمل استمناء و خودارضائي جنسي نيز بتدريج با زياده طلبي در لذت جنسي و ارضاء ، و بتدريج با افزايش و استمرار آن تبديل به اعتياد روحي ميگردد. بطوري که بسياري از جوانان با علم به مضرات آن و تمايل شديد به ترک، وحتي پشيماني شديد و انزجار پس از انجام استمناء، قادر به ترک آن نيستند.

لذا من نيز استمناء را به هر ميزان مضر ميدانم. ( البته استمناء را نشانه انحراف جنسي، بلوغ زودرس يا مشکلات روحي و اخلاقي نميدانم که توسط گروهي ابراز شده است، مگر به ميزان بسيار زياد باشد ).

چرا در بسياري مطالعات و مقالات غربي، عارضه ثابت شده را براي استمناء نمي پذيرند؟ بايستي در نظر داشت مطالعات غربي در شرايط و جوامعي انجام شده که جوانان از نظر روابط جنسي با جنس مخالف محدوديتي ندارند، امکانات تفريحي و ورزشي بسيار بيشتر از جامعه ما در دسترس، و عمومي ميباشد، در چنين شرايطي  فرد کمتر به استمناء روي مي آورد. و شيوع و شدت استمناء،  بسيار کمتراز جامعه ماست که بسياري از جوانان شرايط مشاهده رفتارهاي جنسي را از طريق فيلم و عکس و ماهواره دارند ولي امکان داشتن روابط جنسي را ندارند. و تمامي رفتار جنسي و تخليه ارضاي جنسي آنها از طريق استمناء ميباشد.

اينجانب بيماراني داشته ام که تا روزي 10 مرتبه استمناء ميکردند.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

سالار : سايت خيلي خوبي است [ 1391-01-21 ]
majid : ممنون بسیار آموزنده و واقع بینانه بود.بسیار بسیار متشکرم [ 1391-01-09 ]
عبدالله عسکری کرد : باعرض سلام وخسته نباشی لطفا من را هم از اطلاعات جدیدتان باخبر سازید اجرتان با امام زمان(ص) [ 1389-10-16 ]
کاربر : مطالب بسیار مفید و آموزنده در این مجموعه ی ۳ بخشی وجود داشت. ممنون میشم درمورد وجود یا عدم وجود عوارض داخلی استمنا مطلبی به این مجموعه ی آموزنده اضافه کنید. با تشکر و عرض خسته نباشید [ 1389-12-05 ]
يه دوست : سلام،خيلي مفيد بود.من اگه سه چار سال پيش اين مطالبو ميدونستم عمرا اينكارو نميكردم.استمنا فقط يه دقيقه حال داره و بقيش پشيمونيه.من ديگه تا عمر دارم استمنا نميكنم. [ 1391-01-24 ]
حامد بنا : خیلی عالی بود ممنون [ 1390-02-05 ]
علی : من ازشما ممنونم که به جوونا هشدار لازم رو میدید واقعا عالی بود ممنون [ 1391-01-14 ]
محسن : سلام آقای دکتر خسته نباشید مطالبتون عالی بود [ 1393-10-16 ]
محمد تقی مشکوری : باسلام خدمت دکتر عزیز من این مقاله را خواندم.به نظر من این ها درست است ولی شما هیچ حرفی از راه های ترک استمنا نزدید وکسی که مثلا از عواقبش خبرداره ومی خواد ترک کنه ولی نمی تونه باید چه کار کنه وشما حتی کلی راجع به مضراتش حرف زدید ولی هیچی از راه های ترک استنمنا رو توضیح ندادین اصلا هیچ توضیح علمی راجع به ترک استمنا وجود داره یا نه. بسیار ممنونم. [ 1390-06-16 ]
heidari : سلام دستتون درد نکنه، خدا خیرتون بده. اگر براتون امکان داره بازم راجع به این موضوع مطلب بکذارید. [ 1391-01-12 ]
احدالله بکجانی : خوب بود اما روشها و پیشنهادهایی کهجلوگیری کند از این بحث نیز اراءه شود [ 1390-07-20 ]
بهروز : با عرض سلام خدمت آقای دکتر حقیقت:مطالبتان کاملا صحیح ودارای رفرنس بودند.اما دو برداشت مطرح می شود یکی اینکه در مرحله rem خواب انسان چگونه حواس پنج گانه اش در گیر رابطه جنسی موجود در رویای شبانه می شود، چرا که گاهی اوقات انسان متوجه خواب خود است وبدون اینکه انزال کامل انجام شود از خواب می پرد وبه خاطر خجالت از اطرافیان بسیار مضطرب می شود واین خروج منی تا آخر آن روز ادامه دارد.پس خیلی مفید نیست.دوم اینکه اگر رابطه جنسی با همسر یک رابطه بی روح وخیلی سریع بدون هیچ گونه لمس کردن مالش ویا بوسه توسط طرفین باشد، حتی گاهی اوقات همین استمنا توسط همسر فرد بدون برخوردهای فیزیکی زیاد بین دو نفر انجام میشود وبه قول دکتر میر محمد ولی مجد ،روان شناس، رابطه ای که همان اول با دخول وخیلی سریع رخ میدهد بر خلاف اینکه باید آخرین مرحله باشد دیگر چه تفاوتی با استمنا دارد؟خیلی ممنون از اینکه اجازه می دهید افراد نظر بدهند. [ 1390-07-25 ]
sia : دوستان به خدا قسم اینکار فایده نداره. به امام حسین قسم ترکش کنید. بخدا کل زندگیتونون نابود میکنه. به خدا نابودتون میکنه. فقط مرتبه اول که وسوسه میشید جلو خودتونو بگیرید.التماس دعا [ 1391-01-15 ]
mohammad : سلام. درود خدا بر شما که گام در هدایت جوانان نموده اید. و من الله توفیق. [ 1390-08-19 ]
میثم : ممنونم بسیار عالی بود کاش راه حلی برای افراد زود انزال میذاشتید یا حداقل مشاوره تلفنی تون راه بیاندازید [ 1391-01-30 ]
علی : واقعأمرسی خیلی عالی بود.اگه راه حلی بغیرازاراده میدونیدلطفأبگید.ممنون [ 1391-02-10 ]
علیرضا : اگه بتونید چند حدیث هم به مطالبتون اضافه کنید بهتره:کسی که استمناء نماید مانند کسی است که با خودش ازدواج کرده است.پیامبر(ص) [ 1390-11-29 ]
رامین : سلام خیلی مفید بود [ 1392-04-30 ]
حسين : با سلام خدمت شما و خسته نباشيد ممنونم از مطالب بسيار اموزندتون و تشكر بسيار مي كنم [ 1391-07-01 ]
راشد : عالی بود این جدید ترین مطالبی بود که خونده بودم [ 1391-06-08 ]
محسن : ممنون خیلی خوب بود.از این مطالب آموزنده بیشتر بگذارید [ 1392-02-18 ]
علی : سایت شما بسیار عالیه و به سوالات من که یه نوجوان هستم پاسخ های خوبی داد. اجر شما و همکاراتون توی سایت باخدا.... [ 1391-11-13 ]
علیرضا : واقعا تشکر از اطلاعاتی که دادید. [ 1391-06-30 ]
سایه روشن : سلام .آفرین بر شما پزشک متعهد.من نمیدونم چرا بعضی از پزشکای مسلمون با اینکه میدونن استمنا هم در قرآن وهم در احادیث منع شده ولی جواز این کار رو میدن.چه یکبار(که بازم منجربه اعتیاد میشه)وچه همزشگی. [ 1391-06-20 ]
پویان : دوستای عزیزم استمنا هیچ چا ره ای خصوصا اونایی که ادر نوجوانی یا کودکی امتحانش کردن نداره مگر 2چیز : 1-ورزش و تفریحات جمعی(که تو ایران خیلی کمه) 2-ازدواج خیلی موفق که اونم خودش کلی اگر واما داره [ 1392-04-11 ]
عباس : سلام ای کاش این نکات رو ازتلویزیون هم میشد گوشزد کرد. [ 1392-03-18 ]
matin10 : vase 1 daghighe eshgho hal ayandato az beyn nabar lotfan manam daram tark mikonam dameton garm [ 1392-03-30 ]
baharam : mersi az shoma [ 1392-03-17 ]
ناشناس : استماستمنا سیری نداره. نداره.نداره. خدایا خودت کمک کن.اخه بد چیزیه [ 1392-01-03 ]
میلاد : خیییییییییلی به دردم میخوره چون در سن حساسی هستم با تشکر ..ممنون [ 1393-01-31 ]
Ali : با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر عزیز.از اینکه وقت شریفتون رو در اختیار ما میذارید ممنونم.درپاسخ به داداشای گلم که میگن راهکار ترک استمنا بذارید باید بگم بهترین و کار امد ترین راه نماز و بعدش رفتن به هیات های مذهبیه, زیر بیرق امام حسین دیگه نمیتونی این کار کثیفو انجام بدی من خودم چند سال بود که بدجور معتادش شدم ولی با لطف و عنایتی که خدا و ائمه بهم داشتن از وقتی که پا گذاشتم تو خیمه ی ابی عبدالله حتی فکرشم سراغم نمیاد...به امید ترک این کار برای همه.یا زهرا. [ 1393-03-28 ]
عباس : خوب بود کاش راه مبارزه با استمنا رو هم میگفتید [ 1393-05-17 ]
سينا اشرفي : من نميدونم طرف چه طور تو روز ده بار اينكارو ميكرده خدايا همه رو شفا بده [ 1393-08-27 ]
ali : تا حالا به این فکر کردی از اول که استمنا رو شروع کردی تا الان چندفه اینکارو کردی حالا اگه از نظر اخروی برسی کنیم بیبین اون خدای بالا سرت تا الان چه قدر صبر داشته و تو رو عابرتو نریخته یا از همه بد تر از دنیا نبردت پس حداقل به خاطر لطفی که خدا تا الان بهت داشته اینو ترک کن چون روزی صبر خدا تموم میشه و ان وقه که هیچکی نیست به دادت برسه بعدشم من فکر نکنم این کارو حیون بکنه که ما آدما از حیوونم فکر کنم بد تر هستیم از خدا یاری بخواین تا کمکتون کنه ترک کنین [ 1393-07-05 ]
پ. م. : با تشکر. مطالب بسیار آموزنده بود. لطفا در مورد جلوگیری یا ترک استمنا هم ما رو بهره مند کنید. باز هم ممنون [ 1393-06-04 ]
مائده : پویان درست گفته.ازدواج موفق.اگه موفق نباشه خودارضایی ابدی میشه مثل منه بدشانس [ 1393-10-21 ]
نتتنننن : عالیییییییییییییییییییییییییییییییییی بود [ 1393-07-24 ]
میثم : مطالبتان جالب بود ممنون [ 1393-10-20 ]
علی : باسلام میتوان باکمک خداوبعضی کارااین عمل بدراترک کرد تقدیروتشکرازدکتروعزیزانیکه پیام دادن [ 1393-10-24 ]
داود : خیلی ممنون [ 1393-12-06 ]
سعید : راه های کنترل و روش های کم کردن و از بین بردن قوای شهوت و تمایلات جنسی زناشویی برای جوانان مجرد: باید دانست زمانی که خداوند شهوت و تمایلات زناشویی را برای بقای نسل در وجود انسان قرار داد و برای کنترل و ارضای آن ازدواج دائم را قرار داد و به آن سفارش بسیار نمود و هنگامی که شرایط برای ازدواج دائم فراهم نبود، برای اینکه ایمان و پاکدامنی انسان لطمه نخورد، ازدواج موقت را مقرر فرمود. البته با رعایت شرایطش که در اسلام بیان شده است. اما اگر در کل شرایط برای ازدواج فراهم نبود باید چه کار کرد؟! چگونه باید از ایمان و پاکدامنی خود مراقبت نمود؟! باید دانست اگر کسی حقیقتا و از سر اخلاص بخواهد خود را حفظ کند خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. البته برای این کار ما دستورات عملی هم در دین داریم که در اینجا با استفاده از بعضی روایات و دستورات بزرگان دین به برخی از شیوه های کنترل شهوت اشاره می نماییم: - روزه گرفتن و در صورت عدم امکان آن، کم غذا خوردن بطوری که روزی بیشتر از دو وعده غذایی نخوردن. - نخوردن غذا های تحریک کننده مانند: پیاز، خرما، تخم مرغ،غذاهای چرب یا پروتیینی با کالری بالا و... - خوردن موادی که شهوت را کم می کنند، مانند: آبلیمو، کافور، سرکه(که مالیدن آن به بدن هم موثر است) و... - کنترل چشم و نگاه نکردن به نامحرم و ندیدن صحنه های حرام یا تحریک کننده، مانند: فیلم ، عکس و... این مورد بسیار مهم است زیرا انسان اگر ورودی های خود را یعنی چشم و گوش را کنترل کند و اجازه ندهد بدی ها و گناهان وارد وجودش شوند، آنگاه خروجی هایش یعنی اعمال ، رفتار و... هم خوب و درست می شوند. و از گناهان فرسنگ ها فاصله می گیریم. زدست دیده و دل هر دو فریاد --- که هرچه دیده بیند دل کند یاد. - از بین نبردن و نتراشیدن موهای زائد بدن چون باعث تضعیف قوای جنسی می شود. - دوری کردن از خوردن غذاها و لقمه های حرام و استفاده از غذای حلال و پاک. - در حالت جنب نبودن و داشتن وضو و با وضو بودن که باعث ایمن و دور شدن از وسوسه شیاطین می شود. - ورزش کردن و تحرک بدنی برای سوزاندن کالری های انباشته شده و اضافه بدن و دوری از تنبلی و تن پروری. - مشغول کردن فکر و اندیشه خود به کار و فعالیت و دوری از بیکاری و آزاد گذاشتن و رها کردن فکر و اندیشه به سمت افکار و تخیلات نادرست. - تنها و دمر(به شکم) نخوابیدن. - زیاد استغفار کردن. [ 1393-12-17 ]

بیوگرافی
صفحه اصلي
آدرس مطب و تلفن
سوالات پزشکی كاربران
بیماری های سیستم ادراری تناسلی و معافیت از سربازی
واریکوسل
اعمال جراحی زیبائی تناسلی
سنگهای سیستم ادراری
تغییر جنسیت
پيام هاي كاربران
مقالات تخصصی
مطالب و مقالات علمی
گالري عكس
فرم شرکت در تحقیقات درباره استمناء و خودارضائی
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences